Apie

Berno skalikas – vienas iš šiandien esančių keturių šveicarų skalikų rūšių. Be Berno skalikų dar yra Juros skalikai, Liucernos skalikai ir Švico Skalikai.

Tai labai sena medžioklinių šunų veislė. Jos ištakos siekia senovės Romos laikus. Dabartinėje Šveicarijos teritorijoje yra rasta freskų, kuriose pavaizduotos medžioklės scenos su šiais šunimis.
1280px-Franz_Rudolf_FrischingKiek vėliau, 15-17 a. Šiuos šunis labai pamėgo italų, prancūzų medžiotojai. Jie juos augino, veisė, kryžmino su savo turėtais šunimis, todėl, manoma, kad daugiausia įtakos formuojantis šveicarų skalikų veislei turėjo įvairios prancūzų medžioklinių šunų veislės, tokios kaip didieji ir mažieji Gaskonės skalikai, taip pat Belgų aviganiai.
19 a. egzistavo 5 šveicarų skalikų rūšys. Be jau minėtų dar buvo St. Huberto rūšis, tačiau iki mūsų dienų ji neišliko. 1882 metais buvo sukurti penki, atskiri kiekvienai rūšiai veislės standartai. 1933 metais, šie standartai buvo vėl peržiūrėti, apjungti, išimtas dingusios St. Huberto rūšies aprašymas ir sukurtas vienas bendras visoms rūšims veislės standratas. Jo pagrindu Tarptautinė Kinologų Federacija, 2001 m., patvirtino dabar galiojantį veislės standartą. Pažymėtina, kad nors standartas bendras visoms rūšims, parodose šie šunys vertinami atskirai.
size1Kaip ir visų skalikų, Šveicarų skalikų paskirtis surasti žvėrį ar šviežius jo pėdsakus ir jį persekioti. Su jais dažniausiai medžiojami kiškiai ir lapės. Tačiau jie puikiai persekioja ir kanopinius gyvūnus. Persekiodami šie šunys garsiai skalija, todėl medžiotojas visada žino, kurlink bėga vejamas žvėris ir gali jam pastoti kelią. Skalikai turi ne tik gerą klausą, bet ir puikią uoslę, todėl gali būti naudojami ir kaip kraujasekiai šunys, kurių tikslas surasti sužeistus kanopinius žvėris sekant kraujo pėdsakais.
Tai labai protingas šuo ir, jei jis gerbia savo šeimininką, jam yra malonu paklusti ir atlikti įvairias komandas. Mokyti reikėtų pradėti nuo ankstyvo amžiaus ir naudoti tik teigiamą motyvaciją, be jokio smurto. Tai įkvėps šunį daryti viską, kad šeimininkas būtų patenkintas. Kantrybė, gerumas ir nuoseklumas – raktas, norint užauginti gerą ir atsidavųsį augintinį.
Berno skalikai nera linkę į vienatvę, todėl bus tikrai nelaimingi, jei jūs paliksite juos ilgesniam laikui vienus. Šie šunys atsargūs su nepažįstamais, tačiau tikrai nėra labai drovūs ar agresyvūs. Nors yra medžiokliniai šunys, tačiau jie puikiai gali gyventi šeimose, puikiai socializuojasi viešose erdvėse. Tik reiktų nepamiršti, kad tai aktyvus šuo, kuriam reikalingas pastovus judėjimas, fizinis krūvis ir kontaktas su jį mylinčiu šeimininku.